
Odpowiednia konserwacja sprzętu rolniczego, takiego jak kombajn zbożowy, to fundament poprawnego funkcjonowania całego gospodarstwa. O sprawne działanie sprzętów możemy zadbać poprzez systematyczną wymianę części. W związku z tym w razie uszkodzenia lub zużycia łańcucha w kombajnie powinniśmy być w stanie szybko usterkę naprawić. Oto wskazówki, jak krok po kroku przeprowadzić taką reperację!
1. Przygotowanie do wymiany łańcucha w kombajnie zbożowym
Pierwszą rzeczą, którą powinieneś zrobić przed przeprowadzaniem naprawy, jest odpowiednie przygotowanie miejsca pracy. Pozbądź się wszelkich niepotrzebnych przeszkód i zaopatrz się w odzież ochronną np. rękawice, porządne obuwie i okulary. Koniecznie wyłącz też maszynę i upewnij się, że silnik ostygł, żeby nie oparzyć się w trakcie naprawy. Sprawdź też, czy kombajn nie przesunie się w trakcie naprawy. Powinieneś też zaopatrzyć się w konieczne części wymienne. Łańcuchy do kombajnów zbożowych nie są trudno dostępne, warto jednak zainwestować w profesjonalny sprzęt, który posłuży na długo. Kiedy zaopatrzyliśmy się już w odzież ochronną i części wymienne oraz przygotowaliśmy swoją przestrzeń, możemy przejść do wymiany.
2. Usunięcie osłon i uszkodzonego łańcucha
Zdejmij części osłaniające łańcuch i sprawdź, który wymaga naprawy. W tym momencie warto też zadbać o czystość całego mechanizmu. W trakcie zbiorów kombajn pracuje na najwyższych obrotach, a w jego częściach zbierają się resztki roślin, pył, kamienie. Poprawne czyszczenie części rolniczych sprawi, że będą dłużej i efektywniej działać. Po oczyszczeniu mechanizmu poluzuj elementy, trzymające łańcuch, a następnie usuń go. Upewnij się, że jest to w pełni bezpieczne. Sprawdź, czy zębatki nie są wyszczerbione, ponieważ mogą powodować szybsze niszczenie nowego łańcucha.
3. Montaż nowego łańcucha w kombajnie zbożowym
W trakcie instalowania nowego łańcucha ważne jest upewnienie się, że zakładamy go w poprawny sposób. Sięgnij po książeczkę producenta kombajnu, w którym znajdziesz wskazówki odnośnie szczegółowych wymagań. Powinieneś się zawsze do nich stosować. Upewnij się, że nowy łańcuch jest odpowiedniej długości i zgodny z zaleceniami producenta. W trakcie montażu kontroluj kierunek instalacji nowej części. Sprawdź, czy łańcuch jest równo nałożony na zębatki i nie zwisa.
4. Dostosowanie napięcia i konserwacja nowego łańcucha
Korzystając z napinacza, dostosuj napięcie zamontowanego łańcucha. Sprawdź informacje w książeczce producenta, gdzie znajdziesz precyzyjne wskazówki. Spróbuj ręcznie poruszyć zębatkami, żeby sprawdzić, czy łańcuch działa poprawnie. Nałóż smar w celu uniknięcia tarcia i zapewnić płynną pracę. Nałóż go równomiernie na całą długość łańcucha.
5. Montaż osłon i sprawdzenie pracy
Kiedy nowy łańcuch w kombajnie jest nałożony, czas na ponowny montaż osłon. Upewnij się, że wszystkie części są na swoim miejscu i uruchom silnik, żeby sprawdzić, czy kombajn działa poprawnie. Skontroluj, czy maszyna nie wydaje dziwnych dźwięków, w razie wątpliwości ponownie wyłącz kombajn i popraw napięcie oraz ułożenie łańcucha. Sprawdź książeczkę od producenta kombajnu, czy nie zaleca się podjęcia dodatkowych działań. Stosowanie się do tych poleceń jest ważne, jeżeli chcemy długo i sprawnie korzystać z kombajnu.
Poprawna konserwacja, czyszczenie i kontrola jakości części w maszynach rolniczych są istotne w zapewnieniu swojemu gospodarstwu sprawnego działania. Wymiana łańcucha w kombajnie to jedna z najważniejszych napraw, warto więc inwestować w jakościowe części od profesjonalnego producenta. Podziel się z innymi tymi praktycznymi wskazówkami!