Przy wyborze folii do sianokiszonki należy zwrócić uwagę na kilka punktów – istotnych właściwości.

Pierwszorzędną cechą dobrej folii do sianokiszonki jest wytrzymałość. Najmniejsze przetarcie, przedarcie czy prześwit folii może skutkować przedostaniem się powietrza i wilgoci – co spowoduje zgnicie lub spleśnienie paszy.

Standardem na rynku są folie trzywarstwowe, warto jednak zainwestować w folie grubsze, pięciowarstwowe – skuteczniej zabezpieczą one kiszoną paszę. Baloty bardzo często składowane są na otwartym powietrzu, dlatego ważne jest również, aby folia odporna była na działanie mrozu, a także na skutki długotrwałego promieniowania słonecznego.

Zastosowany przez producenta filtr UV chroni kiszonkę przed działaniem promieni słonecznych i umożliwia długotrwałe magazynowanie paszy na świeżym powietrzu – nawet do 12 miesięcy. Dzięki temu sianokiszonkę można wykorzystywać do karmienia bydła od jesieni do wiosny. Folia powinna być solidna, ale jednocześnie elastyczna. Szczelnie przylegająca do bali folia odetnie dopływ powietrza i zagwarantuje, że wewnątrz balotu zajdą warunki umożliwiające zajście fermentacji. Sztywna i nierozciągliwa folia podatna jest na uszkodzenia, może sprawiać kłopoty podczas formowania balotów.

 Warto również zwrócić uwagę na to, w jakim stopniu folia ochroni kiszonkę przed dostępem powietrza. Zasada jest prosta: im niższa przepuszczalność tlenu, tym lepiej. Nie bez znaczenia jest także jakość kleju, którym pokryta jest folia. Szczelnie zawinięty i dobrze zaklejony balot odporny będzie na odpady deszczu czy śniegu.

FOLIA DO SIANOKISZONKI W NASZYM SKLEPIE DOSTĘPNA W 24H